A Sınıfı Ehliyet
A1 sınıfı ve A2 sınıfı motorsiklet ehliyeti alabilmek için 2918 sayılı Trafik kanununa göre 17 yaşını bitirip 18 yaşından gün alması gerekmektedir.
1995 doğumlu kişiler A2 ehliyeti 2012 yılında doğum gününe göre alacaklar.Dönem açılış tarihinden 1 gün önce doğanlar gruba alınabiliyor. Sınavdan en az 25 gün önce doğanlar başvurabiliyorlar.
Eğitim süresi 5 haftadır. Direk A2 ehliyeti alanlar 12 saat ilkyardım 20 saat trafik ve çevre bilgisi 5 saat motor ve araç tekniği bilgisi alır.
Sınavlarda motor dersinden 20 soru, trafikten 50 soru ve ilkyarımdan 30 soru sorulur.
A1 A2 ehliyet alabilmek için öğrenim durumu yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu ve 2. kademe okuma yazma belgesi olması yeterli.30 Haziran 2011 tarihinden sonra ilkokul mezunları ve 2. kademe belgesi olanlar Ehliyet alamazlar.
A2 ehliyeti sürücü belgesi ile motorlu bisiklet,motorsiklet, Scooter (Tüm motorsikletleri) kullanabilir. ATV motorsikletler mevcut yasa ile A2 sınıfı ehliyeti kullanılabilmektedir. Ruhsatta otomobil yazan ATVlerde b sınıfı ehliyet kullanabilmektedir.
A2 sınıfı sürücü belgesinden diğer ehliyet sınıfı belgelerine fark yapmak isteyenler İlkyardım dersi sınavından muaf olacaklardır.
B ehliyetten A2 ehliyete fark; E2den A2 ye fark, D sınıfı ehliyetten A2 sınıfı ehliyete farklarda sadece motor sınavında 20 soru sorulur.
A2 ehliyet sınav yerleri yazılı sınavdan 7 10 gün önce belli olur
A2 ehliyet sınav sonuçları direksiyon sınav tarihinden yaklaşık 7 10 gün önce açıklanır.
A2 motorsiklet yazılı sınavından başarılı olanlar direksiyon sınavına girebilirler.
A2 sınavından başarısız olanlar bir sonraki yazılı sınava girerler.
VİZYON SÜRÜCÜ KURSU TÜM HAKLARI SAKLIDIR